Co warto wiedzieć o dolarze srebrno-miedzianym?

Dolar srebrno-miedziany z lat 1794 i 1795 Flowing Hair obecnie uważany jest za najcenniejszą monetę świata. Niektórzy z ekspertów w dziedzinie numizmatyki dowodzą, że była to pierwsza srebrna moneta wydana przez rząd Stanów Zjednoczonych. Oficjalną datą otwarcia mennicy Stanów Zjednoczonych jest 1792 rok. Przez pierwsze dwa lata w mennicy wytwarzane były jedynie miedziane i wzorzyste monety. Dopiero z czasem zaczęto bić monety srebrne.

Historia pierwszego dolara amerykańskiego

U schyłku XVIII wieku powstało wiele pomysłów na utworzenie centralnej mennicy, dzięki której Stany Zjednoczone mogłyby posiadać oficjalne monety. Jednak wszystkie tego typu pomysły zostawały szybko odrzucone ze względu na brak funduszy lub sprzeciw osób oraz grup, które wolały wybijać monety przez inne państwa. Jeżeli żadne monety federalne nie powstawały, Stany Zjednoczone musiały zaopatrzać się w monety i żetony krajowe lub zagraniczne.

Konstytucja Stanów Zjednoczonych została zatwierdzona w 1789 roku, dzięki temu Kongres otrzymał pozwolenie na tworzenie pieniądza i kontrolowaniu jego wartości. Alexander Hamilton, który był sekretarzem skarbu przekazał raport 28 stycznia 1791 roku, który dotyczył badaniom nad systemem monetarnym oraz możliwościom otworzenia mennicy w Stanach Zjednoczonych.

Hamilton uznał, że dolar powinien posiadać masę brutto 416 ziaren, w tym 371.25 ziaren srebra, resztę stanowiła miedź. Kongres wydał wspólną rezolucję, która uprawniała mennicę federalną w dniu 3 marca 1791 roku. Rezolucja nie przewidywała wtedy środków ani rezerw.

Jak wygląda srebrno-miedziany dolar?

  • Po jednej stronie monety widzimy popiersie wolności znajdujące się na środku, w dolnej części datę projektu – 1794, wokół nich 15 gwiazdek i na górze napis Liberty.
  • Po drugiej stronie przedstawiony jest orzeł otoczony wieńcem oraz napis United States of America.