Wszystko co powinieneś wiedzieć o euro i nie tylko

Euro jest europejską walutą, która została wprowadzona aby zastąpić waluty krajowe. Od 1 stycznia 2002 roku występuje w formie gotówkowej. Za stabilność waluty odpowiada Europejski Bank Centralny, który pełni większość obowiązków banków centralnych krajów, które swoją walutę wymieniły na euro.

Które kraje posługują się walutą euro?

  • państwa tworzące strefę euro – Austria, Belgia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Włochy, Słowenia, Cypr, Malta, Słowacja, Estonia, Łotwa i Litwa
  • francuskie terytoria zależne – Gujana Francuska, Gwadelupa, Martynice, wyspy Majotta i Reunion, Saint-Barthélemy i Saint-Martin, Saint-Pierre i Miquelon.
  • kraje, w których euro funkcjonuje na podstawie umów z Unią Europejską – Andora, Monako, San Marino i Watykan
  • kraje, w których euro funkcjonuje bez umów z Unią Europejską – Czarnogóra, Kosowo

Banknoty i monety strefy euro

 

  • Monety – w serii monet euro zawiera się 8 nominałów: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 i 2 euro. Monety podzielone są na dwie części – narodową oraz wspólną, europejską. Na stronie narodowej widnieje kraj emisji monety.
  • Banknoty – podzielone są na dwie serie: z 2001 i 2002 roku oraz 2013 roku. Starsza i nowsza seria nieco się od siebie różnią, jednak ich motyw i kolor się nie zmienił. Banknoty posiadają nominały 5, 10, 20, 50, 100, 200 oraz 500 euro.

Czy kiedykolwiek doszło do próby podrobienia euro?

Działająca na terenie Chin i Niemiec grupa przestępcza wykorzystywała wycofane przez niemiecki bank centralny monety o nominałach 1 i 2 euro. Później przestępcy kupowali monety jako złom i przewozili do Chin. Kiedy już przewieziono bilony do Chin, stapiano je i wymieniano na gotówkę, dzięki czemu pieniądze mogły wrócić do obiegu. Afera została wykryta w marcu 2011 roku. Gang podrobił łącznie 29 ton monet , które łącznie warte były 6 mln euro.