Jak rozpoznać, że amerykańska moneta jest srebrna?

Obecnie Amerykanie rzadko kiedy używają monet – mają one relatywnie niewielką wartość i są właściwie wykorzystywane jedynie do wydawania reszty w sklepie. Kiedyś jednak za jedną monetą można było sporo kupić, a to wszystko za sprawą standardu złota, jaki obowiązywał do 1971 roku. Jak rozpoznać, że amerykańska moneta jest zrobiona ze srebra?

Amerykańskie srebrne monety centowe – najważniejsze informacje

Na potrzeby tekstu zajmiemy się amerykańskimi monetami centowymi (od jednego centa do pięćdziesięciu centów) wybitymi po II wojnie światowej. Starsze monety już nie pojawiają się w obiegu, choć wciąż zachowują podobną wartość. By rozpoznać, czy amerykańska moneta jest srebrna, wystarczy zerknąć na rocznik. Do srebrnych monet zaliczamy 10, 20 oraz 50 centów, ale tylko te wybite do 1964 roku lub, w przypadku półdolarówki, do 1970 roku. Wszystkie monety sprzed tego okresu są zrobione ze srebra i mają wartość równą wadze zawartego w nich kruszcu. Niestety współczesne monety obiegowe niemal nie mają wartości kolekcjonerskiej – wyjątkiem jest półdolarówka z 1970 roku, ale nawet ona jest warta mniej niż 100 zł.

Czy warto zwracać uwagę na monety centowe?

Jeśli akurat przebywamy w Ameryce, warto zwrócić uwagę na monety, jakie dostajemy do ręki np. w ramach reszty. Wbrew pozorom w obiegu wciąż jest sporo starych, srebrnych monet centowych – dzieje się tak, ponieważ większość ludzi nie ma pojęcia, że mają one wartość dużo wyższą od nominalnej. Oczywiście jedna taka moneta jest warta, w zależności od zawartości srebra, od kilku do kilkudziesięciu złotych, ale zawsze miło jest dokonać takiego znaleziska, szczególnie że nie wymaga ono dużej ilości pracy, a jedynie odrobinę czujności.

Najnowsza wersja srebrnego Orła z USA wygląda następująco: https://flyingatom.gold/srebrne-monety-bulionowe/338-amerykanski-orzel-nowy-design-1-uncja-srebra.html